en      cz

Kování a Kalení

    Od roku 2012 všechny komponenty meče (čepel, příčka, hlavice) kujeme

 

    Na čepele mečů používáme ocel s označením 54SiCr6, dle ČSN 14260 (tzv. Pérová ocel). Na příčky a hlavice používáme běžnou konstrukční ocel. Drážky na čepeli nejsou frézovány!!! Buď jsou kovány nebo vybrušovány.

   Příčky kujeme ručně do požadovaného tvaru. Otvory v příčkách jsou kovářsky je prosekáváme a posléze kalibračními trny přizpůsobujeme na přesný tvar řapu čepele.

   Hlavice kovářsky ručně kujeme. Kalibračními trny přizpůsobíme otvor v hlavici přesně podle tvaru řapu. Pak dobrousíme

   Celá čepel je z jednoho kusu. Řapy máme čtvercové. Řapy na čepele nenavařujeme (tuto technologii jsme ukončili v roce 2011).

    Po vykování / hrubém vybroušení je čepel připravena k zakalení. Kalíme průmyslově. Dosahujeme tak nejlepších výsledků a máme kvalitu pod kontrolou. Čepele kalíme na hodnoty 51 +/- 1 HRc. Při těchto hodnotách se v oceli sbíhá v ideálnímpoměru tvrdost, pružnost a houževnatost, která zajišťuje dlouhou životnost čepele. Každá čepel je po zakalení přeměřena zkouškou tvrdost.

 

   Každá čepel je po zakalení přeměřena zkouškou tvrdosti. Dále čepel podrobujeme testu pružnosti a pevnosti. Tyto testy děláme proto, ať co nejvíce snížíme riziko poškození repliky a vyvarovali se jakýchkoliv našich či Vašich následných problémů. Prosím mějte na paměti, že pokud šermujete / bojujete nestejně zakalenými čepelemi, tak měkčí materiál se rychleji opotřebuje. Tato únava materiálu není předmětem k reklamaci.

 Ukázka kování hlavice a příčky meče z BallinderryUkázka kování hranaté příčkyUkázka kování mincové hlavice
 
Copyright © 2006-2014 All rights reserved ElGur Všeobecné podmínky