en      cz

Kompletování

   Kompletováním všech dílů (čepel, příčka, hlavice a jílec) musí vzniknout pevná konstrukce meče.

 

   Příčka má vyražený otvor pro zapuštění čepele. Příčku nasadíme na řap pod tlakem, ať je spojení příčky s čepelí co nejpevnější. Na konec řapu stejným způsobem nasadíme hlavici meče. Konec řapu nad hlavicí roznýtujeme. Příčka i hlavice na řapu pevně drží.

   Přivařování příček a hlavic k čepeli neděláme. Při svařování dochází ve svařovaném materiálu k vnitřnímu pnutí, což může vést ke zlomení čepele v místě nebo okolí sváru.

   Z podobného důvodu neděláme zalévání hlavic mosazí.

 

   Jílce připravujeme z vysušeného dřeva. Dřevo vklákáme mezi hlavici a příčku způsobem které je rozpírá. Tím docílíme pevné konstrukce meče. Dřevo opracujeme do tvaru jílce dle požadavků zákazníka, ať se co nejlépe drží. Zákazník si zvolí délku i obvod jílce. Opracovaný jílec omotáme lněným provázkem. Ten zpevňuje a chrání dřevěné jádro.
   Dále jílec potahujeme kůží (barvu si opět zvolí zákazník), tak jak je možné dodnes vidět na pár dochovaných mečích, paratschwertech, kordech, šavlích atd. v muzeích a publikacích.


   Tímto postupem je replika meče sestavena.

 

   O takto sestavený meč je potřeba se starat. Kompletování dobovým způsobem může po čase  a častým používáním způsobit uvolňování jílce, což není výrobní závada pro reklamaci, ale přirozený stav opotřebení věci.

 

Dvoudílné hlavice u vikingských mečů

   Hlavice vikingského meče se často skládá ze dvou částí. Jsou to horní příčka a hlavice. Horní příčku nasadíme na řap. Následně řap vikingského meče roznýtujeme. Poté pomocí dvou nýtů nasadíme na horní příčku hlavici. Nýty, které drží tyto dvě části pospolu, roznýtujeme.

  
Copyright © 2006-2014 All rights reserved ElGur Všeobecné podmínky